«Віа Регія – Україна - культурний шлях Ради Європи»

Віа Регія (Via Regia) – це назва найстарішого та найдовшого сухопутного зв'язку між Східною і Західною Європою. Довжина його 4500 км. Він існує вже понад 2000 років і поєднує 8 європейських держав, в тому числі і Україну. В сучасній формі шлях існує як Європейський транспортний коридор С ІІІ. Міжнародна мережа використовує потенціал Віа Регії як символ об'єднання Європи. У 2006 році шлях був відзначений як „Великий культурний шлях Ради Європи“. З огляду на те, що Україна є членом Ради Європи з 1995 року, проект Віа Регія дає можливість українським партнерам брати участь у реалізації культурної програми Ради Європи.

Торгові шляхи, що єднали Захід і Схід, були шляхами культурного діалогу, шляхами паломників до духовних джерел, дорогами студентів до університетів, каналами поширення ідей, знань, законів і норм, які відігравали значну цивілізаційну роль.

Найстаріший та найдовший сухопутний зв'язок між Східною та Західною Європою проходить з Києва до узбережжя Атлантичного океану. Він був закладений ще у кам'яному віці. У ці часи відрізок дороги між Франкфуртом-на-Майні та Бреслау (Вроцлавом) мав назву „Королівський шлях“ Віа Регія.

У 90-х роках багато ініціаторів в Європі почали відроджувати ці напрямки шляху під єдиною назвою Віа Регія, як символ єднання Європи. Згодом виникли численні проекти, які поступово об'єдналися в мережу, і в 2006 році були відзначені Радою Європи як „Віа Регія – великий культурний шлях Ради Європи“. З того часу Україна, яка має давні європейські корені, отримала можливість приєднатися до створення цієї мережі.

Найважливішою формою, в якій проект „Віа Регія – культурний шлях Ради Європи“ діє та виступає перед громадськістю, є пізнавальний, інформаційний та сервісний портал в Інтернеті на якому вже є українська версія (http://www.via-regia.org/ukr/index.php), але Україна з її історією, з її тисячолітніми, часом дуже тісними та впливовими зв'язками з Західною Європою, ще мало представлена.

Таким чином дуже важливо дослідити зв'язки між Сходом і Заходом у коридорі Віа Регія та представити на декількох мовах у географічній інформаційній системі Віа Регія визначні пам'ятки та культурні заклади, які підкреслюють зв'язки між Україною та Західною Європою. Це повинно бути представлено не тільки з метою розповсюдження знань про Україну, але також щоб розбудити інтерес до відвідання України.

Територіальна спрямованість проектної пропозиції має загальнонаціональний рівень. Центральним містом реалізації проекту є м.Київ, а також Віа Регія-коридор, який йде на захід через Київську, Житомирську Рівненську, Львівську та Волинську області.

Проект «Віа Регія – Україна - культурний шлях Ради Європи» розроблений Спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні, підтриманий Державною службою туризму і курортів та Міжнародним фондом «Відродження». Партнер проекту - Європейський культурно-інформаційний центр в Тюрінгії - в рамках проекту «Віа Регія +» продовжив культурний шлях Віа Регія від німецької федеральної землі Тюрінгії до воєводства Польщі Малопольськіє. Зараз проводиться робота щодо створення коридору від Кракова через Люблін (Польща) до Бресту (Білорусія) і до Вільнюса (Литва). Це також може слугувати зразком для продовження роботи над українською частиною мережі.

Контакти:

Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні
голова правління Спілки, керівник проекту - Володимир Павлович Васильєв
тел./факс 044 223-38-17, 067 252-10-12,
e-mail:vgt@i.com.ua

Менеджер проекту - Анастасія Зінченко
067 635 76 77, 050 363 35 47,
e-mail: inbox@greentourism.com.ua
Для листування: 04209, м.Київ,
а/с 4, Васильєву В.П.
www.greentour.com.ua

Прес-реліз